Stručni suradnici u Projektu
- Naslovnica Novosti • Obavijesti / Stručni suradnici u Projektu
Stručni suradnici u Projektu
U sklopu projekta „Čarolija za djecu“, šifra Projekta: UP.02.2.2.16.0140 (u nastavku Projekt) u produljenom radnom vremenu od 16 do 20 sati u Dječjem vrtiću „Čarolija“ (u nastavku Vrtić) roditeljima i djeci su na raspolaganju stručni suradnici logoped i edukacijski rehabilitator. Ovim putem pozivamo roditelje da se bez ustručavanja obrate u koliko imaju potrebu za savjetovanjem sa stručnim suradnicima koji će nakon početne dijagnostike i procjene djeteta odgovoriti na sva pitanja i dileme te uputiti roditelja u daljnjem postupanju. Napominjemo kako su usluge stručnih suradnika Vrtića besplatne tijekom trajanja projekta koji je sufinancirani iz Europskog socijalnog fonda.
Uloga logopeda u Vrtiću
Logoped je stručnjak koji se bavi prevencijom, otkrivanjem, dijagnosticiranjem i rehabilitacijom poremećaja verbalne i neverbalne komunikacije, jezika, govora, glasa te čitanja i pisanja. U vrtiću je primarno zadužen za praćenje komunikacijskog i jezično-govornog razvoja sve djece polaznika vrtića, od jasličke do predškolske dobi gdje je moguće uočiti rane pokazatelje određenih odstupanja i pravovremenom prevencijom, kroz logopedske vježbe, zaustaviti razvoj poteškoće ili barem smanjiti izraženost odstupanja u komunikacijskom i jezično-govornom razvoju. Praćenje se provodi opservacijom u odgojnim skupinama i sudjelovanjem logopeda u odgojno-obrazovnom procesu zbog pravovremenog otkrivanja teškoća uz dijagnostiku te kroz vježbe u vrtiću i izvan. Logopedska dijagnostika i pregledi od velike su važnosti, ne samo u ranijoj već i u starijoj dobi djetetova života, a svakako prije polaska u školu.
Kroz razne oblike suradnje s roditeljima poput roditeljskih sastanaka i odgojiteljima kroz predavanja i stručne aktive nastoji se podignuti razina znanja i kompetencija svih uključenih u odgoj i obrazovanje djece. Time se djeci omogućuje poticajnija okolina za njihov komunikacijski i jezično-govorni razvoj i ostvaruju preduvjeti da se kroz dulji period vremena smanji pojavnost jezično-govornih teškoća u našem Vrtiću.
U nastavku je kontakt stručnog suradnika logopeda/inje koja sudjeluju u Projektu:
Dijana Težak Strahonja, mag.logoped
Mail: dijana@dija-log.com
Uloga edukacijskog rehabilitatora u Vrtiću
Edukacijski-rehabilitator je stručnjak za rano otkrivanje i intervenciju, a vezano za odstupanja na različitim područjima razvoja djeteta (fine motorike, grafomotorike, pažnje i koncentracije, pamćenja i logičkog zaključivanja, socijalne izoliranosti).
U suradnji sa logopedom i psihologom njegov rad usmjereni je na timsku dijagnostiku, promicanje prava djeteta s teškoćama u razvoju i podršku roditeljima u prihvaćanju i razumijevanju djetetove teškoće u obiteljskom okruženju, odgojno-obrazovni rad s djecom s teškoćama u razvoju i praćenje istih te izradu procjene i programa poticanja djeteta uz podršku i roditeljima i odgojiteljima. Jasno prepoznaje i uočava potrebe djeteta s teškoćom u razvoju te faktore rizika u ranom razvoju djeteta već u jasličnim skupinama, a sve kroz odabir primjerenih tehnika procjene te kreiranja i primjene vlastitog plana podrške i analize postignuća kroz vrednovanje istog.
Profesor defektolog I. Vujec surađuje s roditeljima i djecom Vrtića u popodnevnom boravku, a kod kojih su uočene potrebe za intervencijom odnosno u fazi su ranog otkrivanja određenih odstupanja u razvoju. U profesionalnom radu koristi individualan pristup prema djetetu i roditelju, pruža podršku prema što jasnijem razumijevanju djetetove teškoće u obiteljskom okruženju te odgovara na svaku nedoumicu roditelja.
U nastavku je kontakt edukacijskog rehabilitatora koji sudjeluje u Projektu:
Ivan Vujec, profesor defektolog
Mail: ivanprofvujec@gmail.com